Tabletová sůl do změkčovačů vody pro bazény i domácí spotřebiče

Ve dvou třetinách odběrných míst v Česku napojených na vodovodní řad je k dispozici tvrdá až velmi tvrdá voda. Po zdravotní stránce je tvrdší voda spíše přínosem, to však neplatí pro domácí spotřebiče.

tobogán

Rozdíl mezi změkčovačem a filtrem

Někteří lidé mezi sebou tyto dva pojmy zaměňují. Filtry mají za úkol odstranit z tekutiny nežádoucí chemické látky, které mají neblahý zdravotní vliv, což je např. chlór. Změkčovače pouze snižují obsah minerálů, co zvyšují tvrdost, tedy především hořčíku a vápníku.

Jak tedy takové zařízení na změkčení vody pracuje?
Zařízení je připojeno na elektřinu, která zajistí, aby volně pohybující se ionty minerálů ulpívaly na tzv. katexové náplni. Tou je speciální regenerační sůl https://www.chlorito.cz/tabletova-sul , jež zajistí, aby se ionty vyměnily mezi sebou – naváže se vápník a hořčík a vytěsní se sodík. Výhodou tohoto způsobu je, že lze takto změkčit veškerou vodu v domě nebo v bytě. Toto zařízení se užije především u domácích spotřebičů, kde je příliš tvrdá voda nežádoucí, což jsou např. myčky nádobí, pračky, vířivky a vnitřní či venkovní bazény.

Princip změkčovače bez soli

Tekutina se nechá procházet skrze náplň, kterou tvoří speciální granulky s povrchovou vrstvičkou uhličitanu vápenatého. Ten přitahuje vápník rozpuštěný ve vodě ve formě iontů a zde dochází k chemické reakci (slučování) a tvorbě větších krystalků, které se neusazují na povrchu nádob a nevytváří tím pádem povlak vodního kamene. Minerální látky ve vodě zůstanou, což je zásadní především pro kuchyňskou úpravu, po zdravotní stránce nám totiž příliš měkká voda neprospívá.

voda v bazénu

Je možné nahradit ji obyčejnou kuchyňskou solí?

Bylo by to sice snadné, ale bohužel není tomu tak. Kuchyňská sůl totiž obsahuje mnohé minerální látky, které by zabránily původně zamýšlenému využití. Je to především železo, zinek, jód, selen a měď. Regenerační soli jsou speciálně upravené krystalky přesné zrnitosti, a jde o čistý chlorid sodný bez dalších příměsí, tedy NaCl.